Emil Jensen

En föreställning om flykt och
rörelse av och med Emil Jensen
Emil Jensen är äntligen tillbaka med en ny föreställning med Riksteatern. Emil är en av landets mångsidigaste artister, på scen blandar han musik, lyrik och komik till en helt egen genre i sina hyllade mellansnack och låtar.
Han har en förmåga att ta sig an de mest angelägna och brännande aktuella ämnen, men alltid genom humorn, ljuset och komiken.
Den nya föreställningen ”Flyktpotatis” är på samma gång allvarligare och roligare än allt Emil gjort tidigare, och tar upp flera skikt av flykt och rörelse.
Flykt i den globala betydelsen – från och mellan länder, på grund av förtryck och klimatförändringar.
Flykt inom Sverige – från rådande normer på en skola, ett jobb, i en familj eller en destruktiv relation.
Och flykt i det inre; verklighetsflykt, besatthet,beroenden och medberoenden.
I föreställningen väver Emil ihop dessa sidor av ämnet i sin musik, lyrik och komik. Utan att ducka för det…
Arrangeras av Ystads Riksteaterförening.
I siffror
12 st
ska gå på detta evenemang (källa: Facebook)1295 st
har besökt evenemanget på Ystad.comBoenden närmast Ystads Teater natten mellan 6 och 7 Mars.



